Zmian w cennikach banków ciąg dalszy

Po tegorocznej obniżce stawki interchange oraz kolejnym cięciu stóp procentowych, wprowadzonym przez Radę Polityki Pieniężnej, niektóre banki postanowiły ratować swój budżet. Metodą były podwyżki w cennikach ich usług. Na horyzoncie pojawiają się jednak kolejne obniżki interchange i być może kolejne cięcia RPP. Wraz z nimi – kolejne podwyżki w bankach.

W ubiegłym miesiącu mogliśmy zaobserwować zmiany w cennikach PKO PB, Credit Agricole i Alior Banku. Kolejne, w większości wypadków negatywne dla klientów, mają być wprowadzone dopiero w nowym roku. Deklaracje takich zmian złożyły już m.in. Citi Handlowy i bank BPH. Nowy system opłat na kartach kredytowych chce wprowadzić również Millennium Bank.

W wypadku Citi Handlowego, zmiany dotkną posiadaczy pakietu Citi Gold i Citi Konta. W pierwszym wypadku koszty obsługi pakietu wzrosną o 50 zł. Aby uniknąć opłaty, wymagane będzie posiadanie aktywów o kwocie 200 tysięcy złotych. Ci klienci, których miesięczne wpływy na konto wynoszą minimalnie 12 tysięcy, a saldo minimalnie 50 tysięcy, zostaną zwolnieni z opłat do 30 czerwca przyszłego roku. Po tym terminie koszta utrzymania pakietu, będą wynosiły 150 zł. Co do właścicieli Citi Konta, zapłacą oni więcej za przelewy z rachunku karty kredytowej (z 4 do 6%). Wprowadzone zostaną również opłaty, za darmowe dotychczas wypłaty z obcych bankomatów i przelewy realizowane przez Citi Phone. Nastąpi też jedna obniżka. Niestety dotyczyć będzie podstawowego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, które spadnie do 0,1%.

W banku BPH wzrośnie o 5 zł opłata na Maksymalnym Koncie. Po kieszeni dostaną też zlecający przelewy telefoniczne w ramach Dopasowanego Konta, Lubię To! Konta i Cool Konta (obecnie 1,99 zł, po zmianach 4 zł). Zmienią się też ceny modyfikacji stałego zlecenia, czy wydanie nowej karty kredytowej w miejsce zgubionej. Oprócz tego, za prowizję za rozłożenie na raty transakcji w ramach karty kredytowej, zapłacimy nie 18 zł jak do tej pory, ale 4% transakcji.

Jeśli zaś chodzi o zmiany dla posiadaczy kart kredytowych w Millennium Bank, opłata miesięczna będzie wynosiła 4,99 zł. W wypadku kart złotych będzie to 12,99 zł, a platynowych 24,99 zł. Zmiany nastąpią też na popularnych kartach Visa Impresja, ale nie są jednoznacznie negatywne. Przede wszystkim zrezygnowano z rocznych opłat za plastik, na rzecz miesięcznych. Co prawda sumując je, wyjdzie więcej. Łagodniejsze są za to warunki uniknięcia płacenia. Do tej pory trzeba było dokonać w ciągu roku transakcji na łączną sumę 12 tysięcy złotych. Po zmianach, wystarczyć będzie 5 transakcji miesięcznie, na dowolną kwotę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.