Zmieniamy banki coraz częściej

Mówi się, że Polacy są bardzo wierni… swoim bankom. Rzadko decydujemy się na przenoszenie konta do innych instytucji finansowych, a nawet na zakładanie lokat w innym banku niż w tym, w którym posiadamy rachunek. Dzieje się tak mimo dużych ułatwień w przenosinach, ale ostatnio zaszły w tej kwestii spore zmiany.

Od 2010 roku możemy bez problemów przenosić konto z banku do banku, za pomocą systemu OGNIVO. Mimo tego, w latach 2010-2014, na tego typu działania zdecydowało się każdego roku łącznie mniej niż 20 tysięcy osób. Dane za ostatni rok pokazują jednak znaczny ruch w górę. Na przeniesienie konta zdecydowało się wtedy ponad 100% więcej Polaków niż w 2014. Co ciekawe, najwięcej zleceń zamknięcia i przenosin rachunków bankowych, miało miejsce w końcówce roku.

Dlaczego Polacy nagle zdecydowali się na tak dużą zmianę w swojej postawie na rynku finansowym? Według raportu Związku Banków Polskich są dwie główne przyczyny tego stanu rzeczy. Po pierwsze, zachęta promocyjnymi ofertami. To dobre zjawisko, ponieważ pokazuje wzrost wiedzy finansowej Polaków, objawiający się w poszukiwaniu jak najlepszych warunków dla swoich oszczędności. Po drugie, przeniesienie konta wymusiły na niektórych zmiany w bankowych cennikach. Te pojawiały się w ubiegłym roku dość często, natomiast pod koniec 2015 przybrały jeszcze mocniejszą postać.

Warto jednak zauważyć, że nawet jeśli w ubiegłym roku ruch migracyjny między bankami był zwiększony, wciąż nie są to duże wartości w porównaniu z resztą Europy. Eksperci twierdzą jednak, że jeśli banki wciąż będą wprowadzać zmiany tak często, i to na niekorzyść klienta, system OGNIVO może być w użyciu zdecydowanie częściej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.